Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Choć ten dzień jest tylko symbolem wszystkich zakochanych, to właśnie wtedy w szczególny sposób uświadamiamy sobie jacy jesteśmy dla siebie ważni, jak bardzo potrzebujemy być blisko ukochanej osoby, jak bardzo ważna jest dla nas jej akceptacja, czy spojrzenie pełne zrozumienia.

Jest to też dobry czas aby wspomnieć o profilaktyce nowych zakażeń wirusem HIV.
Liczba osób zakażonych wirusem HIV wciąż wzrasta. Nieleczone zakażenie prowadzi do choroby AIDS. Wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientacje seksualną, religię i rasę. W związku z tym wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi.
Dlatego w trosce o zdrowie, zapraszamy do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego, w którym można bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV.

  

PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU (PKD)

ADRES: Noble Tower, ul. Dąbrowskiego 77, Poznań
tel. 730 110 830
czynny w poniedziałek i czwartek od 9.00 do 11.00.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy:
Poniedziałek 16.00 – 20.00,
czwartek 16.00 – 20.00,
piątek 16.00 – 20.00

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl/pkd/  

Sam decydujesz o miejscu i sposobie wykonania testu!

W Polsce statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. 

Liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tys., jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 30-35 tys. osób.

Liczba badań w kierunku HIV w Polsce systematycznie rośnie, jednak wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. - Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii antyretrowirusowej, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala dłużej żyć. 

Nie każdy powinien wykonać taki test, ale każdy powinien to rozważyć, biorąc pod uwagę, czy podejmował ryzykowne zachowania. 

Jeśli masz pytania, wątpliwości czy obawy związane z zakażeniem HIV i Chorobą AIDS zadzwoń:
Telefon Zaufania AIDS:
801 888 448 oraz 22 692 82 26 (połączenie płatne za pierwszą minutę połączenia).

Dane epidemiologiczne – Polska HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2015 roku
- 19 524 zakażonych ogółem
- co najmniej 6 087 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
- 3 282 zachorowań na AIDS
- 1 313 chorych zmarło

Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HIV:
- kontakty seksualne,
- krwiopochodna,
- wertykalna (dziecko może zakazić się od matki podczas ciąży, w czasie porodu oraz karmienia piersią).


red. Edyta Stanisławek

 

2011 Bezpieczne walentynki. Custom Footer text
Powered by Joomla 1.7 Templates